Péče o nohy
S péčí o své nohy musí začít každý sám u sebe a je vhodné věnovat jí denně třeba jen několik minut. Důležité je obouvat své nohy do kvalitních bot. Obecně nejkvalitnější je obuv kožená, z přírodních materiálů a hlavně prodyšná. Nekvalitní obuv dokáže udělat více zla, než užitku. Boty na příliš vysokém podpatku nepatří mezi obuv z ortopedického hlediska vyhovující. Zimní obuv není dobré nosit na nohách celý den. V zimní obuvi má noha poněkud stísněné podmínky pro pohyb, zhoršená je tak i ventilace a nohy se v uzavřené obuvi více potí.
Základem je domácí péče. Pod pojmem domácí péče rozumíme ošetření nohou běžnými a dostupnými prostředky, jako jsou různé krémy, pěny či spreje. Vaše noha si zaslouží používání kvalitních přípravků podle typu pokožky.K dostání jsou např. krémy promašťující, na popraskanou kůži, při únavě či při kožních nemocech, působící antimykoticky, deodoračně či proti potivě. Noha se sklonem k pocení potřebuje antiperspirační spreje a krémy, které pomáhají pokožku vysušovat a zmírňovat projevy s tím spojené. Obsahující složky chrání vlhké nohy před možnou plísní a osvěžují je.Péče o nohy nespočívá jen v samotném ošetření nohou, ale také v ošetření obuvi. Na trhu jsou zásypy a spreje, které je možné používat do bot pro jejich dezinfekční, deodorační a antimykotické účinky. Boty je třeba udržovat v čistotě a hygieně. V poslední době jsou populární sáčky do bot, které odsávají vlhkost z bot, působí antimykoticky a boty deodorují.
Jednou týdně bychom neměli zapomínat na zahlazení pokožky na patách. Ty dostávají nejvíce zabrat a kůže na nich je velmi napnutá a v určitých situacích i velmi silná, případně se sklonem k praskání. K zahlazení je dobré používat různé rašple, kterými lze docílit zjemnění kůže na patách či v místech různých otlaků. Obvykle je jedna strana rašple jemnější, druhá hrubší.
Blahodárně působí na nohy různé koupele a to jak solné, tak i s jinými přísadami, např. olejíčky. Zejména pak v zimních měsících je relaxační koupel ideální především pro své prokrvující účinky.
V rámci domácí péče si můžeme dopřát masírování chodidel prostřednictvím masážních pomůcek, válečků, podložek nebo „ježků“.
Pokud jsou Vaše nehty jemné a měkké a zvládnete je zkrátit sami, nesmíte zapomenout, že nehty na nohou se upravují do pomyslné roviny tak, aby se okraje přední části nehtu neztratily v prostorech postranních valů, kde by mohlo docházet k zarůstání. Jsou-li Vaše nehty pevné či velmi ztluštělé, nebo poškozené, obraťte se na odborníka, ten si s Vašimi nehty poradí.
Pokud Vás trápí zarůstání nehtů nebo kuří oka, neváhejte ani chvíli a hned se objednejte na ošetření, kde si s tím hravě poradí a pomohou Vám dobrou radou. V mírnějších případech si můžete pomoci náplastí na kuří oka nebo tinkturou na zarostlé nehty.
Lakování nehtů jen málokdo zvládne sám bez problémů. Je vhodnější obrátit se na odborníka, který Vám nejen nabídne velký výběr laků, ale má k Vašim nehtům i jedinečný přístup.
Pokud na svých chodidlech uvidíte ploché ohraničené ložisko, které má na povrchu drobné tečky, může se jednat o bradavici, nebo jiný problém, který vyřeší Váš dermatolog. V žádném případě si bradavici neošetřujte sami, může dojít ke zhoršení stavu nebo k rozmnožení ložisek do okolí.
Objevila se Vám pod nehty skvrna, podivné zabarvení, nebo oddělení nehtové ploténky? Tyto příznaky Vám pomůže objasnit profesionální pracovník a doporučí Vám návštěvu dermatologa, který u Vás zahájí léčbu na možnou plíseň nehtu.
V současné době je známé, že deformace na chodidlech mohou způsobovat bolesti pohybového aparátu (páteře), nebo jeho částí (krční, nebo bederní) a tím způsobovat další potíže jako jsou např. bolesti hlavy a migrény. Při problémech ortopedického charakteru, jako jsou ploché nohy, vbočený palec, problémy s nožní klenbou či kladívkové prsty vyhledávejte především ortopeda.
Řada problémů na nohách souvisí s onemocněním některých orgánů, s nedostatkem některých látek a prvků v těle, s pohybovou aktivitou, typem zaměstnání, životním stylem a také tělesnou hmotností. Diabetolog spolupracuje při problémech pacienta postiženého cukrovkou. V některých případech se ke slovu dostane i chirurgie, zejména při odstraňování předmětů z plosky nohy nebo při úpravách zarůstajících nehtů či chirurgické úpravě vbočených palců nebo kladívkových prstů. Tyto lékařské obory patří mezi nejčastěji používané v souvislosti s problémy nohou. Své zastoupení zde mají také neurologie a rehabilitace.